Żaden lekarz nie może myśleć o rozpoczęciu pracy bez sterylnie czystych narzędzi oraz odpowiednio zabezpieczonego ubrania. Nie inaczej jest w przypadku pediatrów, którzy w swojej codziennej pracy z najmłodszymi pacjentami potrzebują specjalnych rozwiązań. Śnieżnobiałe fartuchy mogą u niektórych dzieci wzbudzać lęk, ataki paniki lub stres skojarzony z surowym wyglądem. W trosce o komfort małych pacjentów powstała odzież medyczna dla pediatrów, która na myśl przywodzi bajkowe postaci oraz wesołe kolory.

Odzież medyczna we wzorki – prosty sposób na umilenie wizyty

Wizyta w przychodni lub w szpitalu to dla wielu małych pacjentów niesamowity stres, który dodatkowo spotęgować mogą płacze i szlochy innych dzieci. Bolesne zastrzyki, obce osoby lub obrzydliwie smakujące lekarstwa z pewnością skutecznie zniechęcają niejedną pociechę. Tak ważne jest więc stworzenie komfortowych warunków na różne sposoby: od spokojnej, przyjemnej muzyki w poczekalni przez kolorowe ściany i aplikacje ze znanych bajek, aż po serdeczny i życzliwy personel medyczny. Stosunkowo świeżą propozycją są kolorowe ubrania medyczne dla lekarzy i pielęgniarek, które coraz chętniej zamawiane są przez kolejne placówki medyczne.

Wielobarwna odzież medyczna to pomysł, który – jak określają pracownicy opieki zdrowotnej – jest genialny w swojej prostocie. Kolorowe aplikacje sprawiają, że najmłodsi chętniej poddają się badaniu, a ich uwaga skupia się na wzorach i bajkowych postaciach. Bluzy medyczne tworzące pasujący, różnobarwny komplet ze spodniami pomagają dzieciom przemóc strach, a wizerunek lekarza i pielęgniarki zostaje niemal natychmiastowo ocieplony. Jest to szczególnie ważne w przypadku małoletnich pacjentów, którzy podczas pobytu w szpitalu odcięci są od ulubionych zabawek czy towarzystwa koleżanek i kolegów.

Czym różni się kolorowa odzież medyczna dla pediatrów od zwykłego ubrania?

Właściwości wielobarwnych scrubsów niczym się nie różnią od standardowej, śnieżnobiałej lub ciemnoniebieskiej odzieży. Bluzy medyczne we wzorki gwarantują te same użyteczne rozwiązania, jak np. kliny odprowadzające pot czy miejsce na identyfikator, a spodnie medyczne są odporne na przetarcia i posiadają głębokie, praktyczne kieszenie. Wytrzymałość odzieży gwarantowana jest wysokogatunkowym składem: poliester z mieszanką bawełny doskonale sprawdzi się w codziennej pracy, zaś dodatki ze spandexu zagwarantują przyleganie i ścisłe dopasowanie do ciała.

Odzież medyczna dla pediatrów występuje w wariantach letnich (przewiewne bluzy medyczne z krótkim rękawkiem) oraz zimowych (ocieplane ubrania medyczne z długim rękawem i wąskim kołnierzem). Mimo iż jest to stosunkowo nowe rozwiązanie na rynku, to asortyment dostępny jest w zróżnicowanych konfiguracjach i rozmaitych wersjach kolorystycznych. Pielęgnacja i dezynfekcja kolorowych ubrań medycznych nie jest bardziej wymagająca, niż tradycyjna. Dzięki trwałym nadrukom i wysokiej jakości barwnikom nawet wysokie temperatury nie spowodują utraty koloru, szarzenia lub rozmycia aplikacji.

Wszystkie rodzaje ubrań dla pediatrów dostępne są w wersji damskiej, męskiej i uniseks. Nie spotkamy się zatem z sytuacją, w której dostępna będzie wyłącznie bluza medyczna damska czy też spodnie medyczne męskie. Jest to szczególnie istotne, gdy w jednej placówce zatrudniony jest zarówno personel żeński, jak i męski – pozwala to stworzyć ujednolicone wzory lub zapobiec sytuacji, w której panie mają kolorowe ubrania, a panowie zdają się na granatową, miętową lub białą odzież.

Zalety wielobarwnej odzieży medycznej

Kolorowe scrubsy mają wiele zalet, które docenia coraz większa liczba pracowników ochrony zdrowia. Wśród nich należy wskazać takie korzyści jak:

  • Wytrzymałość i odporność na uszkodzenia – dzięki wysokiej jakości surowcom, takim jak bawełna medyczna i poliester, odzież medyczna zachowuje swój pierwotny wygląd i wszystkie właściwości. Chwila nieuwagi, rozgorączkowany pacjent czy pilna sytuacja nie musi się kończyć wyrzuceniem ubrań do śmieci.
  • Estetyczny i przyjazny design – odzież medyczna jest dla pracowników ochrony zdrowia tym, czym mundur dla policjanta: wizytówką i narzędziem służbowym w jednym. Dzięki kolorowym aplikacjom bluzy medyczne będą wyglądać bardzo przyjaźnie, a ich krój pozwoli zachować elegancki, formalny wygląd.
  • Łatwość w czyszczeniu i utrzymaniu – ubrania medyczne można wyczyścić w domu: wystarczy odpowiednio wysoka temperatura, prasowanie i standardowe suszenie. Nie potrzeba używać specjalistycznych detergentów czy zlecać utrzymania odzieży pralniom chemicznym.
  • Bezpieczeństwo i ochrona – praca w szpitalu lub przychodni wiąże się z dużym ryzykiem zawodowym. Dobrej jakości odzież medyczna uchroni personel przed zakażeniami, infekcjami czy innymi szkodliwymi czynnikami, a wytrzymały materiał zapobiegnie rozerwaniom materiału, które mogłyby uszkodzić skórę.
  • Wygoda i komfort noszenia – przy całej swojej ochronie, ubrania medyków muszą być elastyczne, wygodne i niekrępujące ruchów. Przyjemny dla oka wygląd kolorowej odzieży idzie w parze z komfortem noszenia, co jest absolutnie niezbędne podczas nagłych sytuacji.

Jak wybrać dobrą odzież medyczną dla pediatrów?

Rynek oferuje rozmaite rozwiązania w zakresie kompletów odzieżowych dla pracowników ochrony zdrowia. Nietrudno więc zgubić się w gąszczu ofert, atrakcyjnych propozycji i różnorodnych opinii. Wybierając odzież medyczną dla pediatrów, warto zwrócić uwagę na następujące elementy:

  • Materiały, z których zostały wykonane – lepiej nabyć jedne spodnie medyczne lub dwie bluzy medyczne, które będą droższe, ale posłużą nam przez lata, niż co chwila kupować nowy komplet, który po pół roku nada się do wyrzucenia. Dobry i wysokogatunkowy skład stanowią podstawę tego typu odzieży, zatem warto przede wszystkim czytać metki i kierować się jakością, a nie ceną.
  • Dopasowanie do ciała – ani spodnie, ani bluza nie mogą w żadnym miejscu obcierać, opinać czy powodować jakiekolwiek uczucie dyskomfortu – to skutecznie rozprasza, a wszyscy doskonale wiedzą, jak ważne jest skupienie i precyzja w tym zawodzie. Zbyt luźne, wiszące materiały również stanowią utrudnienie; nie tylko istnieje możliwość przesuwania się odzieży na ciele, ale także ryzyko zahaczenia o przedmioty w pobliżu. Zanim wybierze się ten właściwy, idealny model, warto przymierzyć różne warianty; dzięki temu można zyskać pewność, że podjęta decyzja jest najlepszą z możliwych.
  • Komfort termiczny – niektóre rodzaje odzieży fantastycznie sprawdzą się w lecie, lecz w zimie będą zbyt cienkie, inne z kolei świetnie ochronią przed chłodem i zimnem, lecz w upalne dni „zagwarantują” istną saunę.
    Należy wybierać taki typ ubrań, który zapewni odpowiednią przewiewność latem i dobrą termoizolację zimą, w przeciwnym wypadku lekarz skazuje się na drżenie z zimna lub hektolitry potu przy ciepłej aurze.
  • Indywidualne preferencje kolorystyczne – jedni medycy postawią na wesołe wzorki i kolorowe plamki, a inni przekonają się do postaci z bajek takich jak Kubuś Puchatek, Królewna Śnieżka czy Bambi. Niezależnie od tego, czy wolimy mieć ubranie ze zwierzątkami, czy też w niejednorodne kolory, pamiętajmy, że tym drobnym gestem dajemy bardzo dużo ciepła najmłodszym pacjentom.
Wczytywanie...