Diagnosta laboratoryjny jest specjalistą od badań diagnostycznych. Odpowiada za przeprowadzanie i interpretowanie badań na podstawie próbek ludzkich. Pracuje między innymi z krwią, moczem i tkankami. Osoba na tym stanowisku przetwarza próbki i wykorzystuje specjalistyczne narzędzia, aby określić, jakie choroby lub stany zdrowotne są w nich obecne. Może również porównywać wyniki z innymi wynikami, aby określić, czy zachodzą jakiekolwiek zmiany w organizmie pacjenta. Po uzyskaniu wyników, diagnosta laboratoryjny omawia je z lekarzem prowadzącym pacjenta i pomaga mu w wystawieniu trafnej diagnozy.
Zawód diagnosty jest niezwykle ważny i równie wymagający. Odpowiednie przygotowanie do pracy okazuje się kluczem do sukcesu. Istotnym elementem niezmiennie pozostaje stój do badań laboratoryjnych. Jak wygląda i jak wybrać najlepszą propozycję?
Codzienne obowiązki diagnosty laboratoryjnego
Żeby dopasować odzież, która spełni wszystkie wymagania diagnosty najpierw trzeba poznać jego obowiązki i wyzwania, które czekają na niego każdego dnia. Na co dzień osoba na tym stanowisku wykonuje:
- analizy z wykorzystaniem specjalistycznych metod,
- analizy próbek przy użyciu aparatury medycznej,
- badania diagnostyczne obejmujące zagadnienia z dziedziny chemii klinicznej, anatomii, immunologii oraz bakteriologii,
- mikrobiologiczne badania laboratoryjne,
- działania zmierzające do ustalenia zgodności tkankowej,
- interpretacje badań,
- ocenę i autoryzację wyników.
Odzież idealna – aspekty na które warto zwrócić uwagę przy okazji zakupów
Oczywiście, natura pracy diagnosty laboratoryjnego jest specyficzna. Stanowisko nie wymaga ciągłego stania czy szybkiego i częstego przemieszczania się, jak ma to miejsce w szpitalu. Niemniej jednak, strój musi spełniać wszystkie aspekty higieniczne i być zgodny z normami określonymi w regulaminie danej placówki. Poniżej przedstawiamy kilka aspektów, które decydują o tym czy odzież nadaje się do pracy w laboratorium, czy też nie.
1. Wytrzymały materiał
Materiał to zdecydowanie aspekt, na który należy zwracać szczególną uwagę. Słabej jakości tkaniny okazują się tutaj całkowitą stratą pieniędzy. Diagnosta nie może pozwolić sobie na prucie szwów, wystające nitki czy niewygodne przeszycia. Warto postawić na oddychające tkaniny, w których będziemy w stanie wysiedzieć nawet kilkanaście godzin. Najlepszym wyborem okazuje się mieszkanka poliestru i bawełny. Takie rozwiązanie pozwoli nam uniknąć uszkodzeń spowodowanych częstym użytkowaniem.
2. Łatwe czyszczenie i hydrofobowość
W laboratorium, jak w każdym innym miejscu narażamy naszą odzież na splamienia i zabrudzenia. Już w momencie zakupy pamiętajmy o tym aspekcie i szukajmy tkanin z powłoką wykazującą działanie hydrofobowe. Niekiedy zamiany w pracy następują po sobie bardzo szybko, dlatego tak ważna okazuje się możliwość prania ubrań w pralce. Wybierajmy komplety przystosowane do czyszczenia w wyższej temperaturze, nawet 60 stopni. Warto postawić też na te, które można suszyć w suszarce bębnowej. Znacznie oszczędzi nam to czas i pozwoli na dłuższą chwilę relaksu po całym dniu analizy mikrobiologicznej.
3. Dobre dopasowanie do ciała
Nie ulega wątpliwości, że nasz własny komfort okazuje się być kluczowy. Odzież medyczna do pracy w laboratorium nie może nas uciskać ani krępować ruchów. Zapomnij o przesadnie dopasowanych spodniach czy bluzach medycznych. Postaw na coś luźnego, ale nie workowatego. Zwróć przy tym uwagę na przewiewność tkaniny, szczególnie istotną w miesiącach letnich.
Zapraszamy do zapoznania się również z wpisem, który opublikowaliśmy wcześniej: https://www.medhoodie.pl/na-jakie-aspekty-warto-zwrocic-uwage-wybierajac-ubrania-medyczne/
Komplet stworzony do pracy w laboratorium
Każdy kojarzy pracownika laboratorium przede wszystkim z białym fartuchem. Jest to zdecydowanie jeden z najbardziej charakterystycznych elementów garderoby takiego pracownika. Ubranie to charakteryzuje się odpornością na zabrudzenia. Służy do ochrony użytkownika przed kontaktem z substancjami chemicznymi, bakteriami i innymi szkodliwymi czynnikami. Fartuchy laboratoryjne są dostępne w różnych kolorach i wielkościach. Niektóre z nich wyposażone są dodatkowo w kieszenie i paski ułatwiające noszenie. Fartuchy laboratoryjne powinny mieć doszyte kieszenie. Małe schowki okazują się niezwykle praktyczne i umożliwiają szybki dostęp chociażby do notatnika czy długopisu. Dobry fartuch będzie odporny na działanie płynnych chemikaliów.
Pozostałe elementy stroju diagnostów laboratoryjnych nie są sztywno określone i zależą od konkretnych placówek. Wiele pracowników przeprowadzających badania diagnostyczne na co dzień wybiera klasyczne spodnie i bluzy medyczne. Współczesne modele są niezwykle komfortowe w noszeniu, przez co stale zyskują nowych zwolenników.
Strój dopasowany do Twoich potrzeb
Przy wyborze odzieży do pracy w laboratorium kierujmy się przede wszystkimi własnymi przyzwyczajeniami i potrzebami. Oczywiście, należy bezwzględnie przestrzegać regulaminu, w tym ewentualnego dress-codu obowiązującego w placówce diagnostycznej, ale nie zapominajmy przy tym o własnym komforcie. Dobrze dobrany strój medyczny w połączeniu z wysokojakościowym fartuchem to najlepszy wybór na co dzień.