Obuwie medyczne konstruowane jest w specjalny sposób, wkładka posiada wgłębienia oraz wypustki w dokładnie obliczonych miejscach, po to aby stopy mogły idealnie dopasować się do wnętrza, a dzięki temu buty mogą utrzymać je w odpowiednim położeniu odciążając stawy i niwelować ból oraz dyskomfort.
Obuwie medyczne – dla kogo?
Każda osoba która wykonuje pracę stojącą, lub taką która wymaga stale przemieszczania się z miejsca na miejsce doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest odpowiednie obuwie. Z pewnością ludzie pracujący w ten sposób bardzo dobrze wiedzą czym jest ból stóp, nóg a nawet kręgosłupa. Buty są podstawowym produktem w codziennym życiu i nie chodzi tylko o to by je odpowiednio dopasować do stopy, oraz aby były wykonane z materiału wysokiej jakości (oczywiście to jest również bardzo istotny element), ale głównie powinno nam zależeć na takim wyprofilowaniu wkładki, aby dzięki temu stopy były w takiej pozycji, która odciąży nasze stawy oraz kręgosłup i w związku z tym nie będziemy odczuwać bólu, który często pojawia się na przykład podczas długiego przebywania w pozycji stojącej.
Czy takie buty istnieją? Oczywiście że tak! Profesjonalne obuwie medyczne spełnia wszystkie wyżej wymienione kryteria oraz wymogi. Obuwie to charakteryzuje się tym że zawsze wykonane jest z najwyższego gatunku skór naturalnych oraz materiałów syntetycznych. Kolejną cechą charakterystyczną jest specjalnie zaprojektowana wkładka , która dzięki temu, że pod piętą ma specjalistyczne wgłębienie zapewnia stabilność stopy oraz prawidłowe jej ułożenie w obuwiu.
Dodatkowo większość rodzajów obuwia medycznego ma antypoślizgowe podeszwy, co wpływa na bezpieczeństwo użytkownika. Dla kogo taki rodzaj butów będzie odpowiednim wyborem? Otóż dla każdego, kto chce zadbać o zdrowie swoich stóp, stawów oraz kręgosłupa i pozwolić swoim nogom komfortowo odpoczywać. Największą grupą docelową jest personel medyczny, to głównie z myślą o nich zaczęła się produkcja tego typu butów. Jest to oczywiste ponieważ pielęgniarki oraz lekarze spędzają w pracy na nogach nieustannie wiele godzin, więc komfort dla ich stóp jest sprawą pierwszorzędną, poza tym kto jak kto, ale pracownicy służby zdrowia bardzo dobrze wiedzą co jest dobre i korzystnie wpływa na zdrowie.
Obuwie medyczne doskonale również sprawdzi się u osób otyłych oraz z nadwagą, które w związku z dużą masą ciała (wagą) bardzo często mają problemy ze stawami, kolanami oraz ogólnie z poruszaniem się poprzez cały czas utrzymujący się ból. Przy dużej nadwadze problemem może być nawet samo założenie, lub zawiązanie butów, dlatego tak ważne jest, aby były bardzo łatwe do ubrania. Ta sama zasada dotyczy osób starszych, które powinny zdecydowanie wziąć pod uwagę podczas zakupów właśnie ten rodzaj obuwia. Bez dwóch zdań każdy kto odczuwa bóle i dyskomfort podczas chodzenia, oraz każda osoba która ceni sobie wygodę powinna mieć takie buty zdrowotne w swojej kolekcji.
Rodzaje obuwia medycznego
Obuwie medyczne dzielimy na:
- chodaki oraz drewniaki medyczne (damskie i męskie)
- sandały oraz klapki medyczne (damskie i męskie)
- buty wiązane oraz cichobiegi (damskie i męskie)
- baleriny oraz kapcie medyczne
Drewniaki i chodaki medyczne
Są to najpopularniejszy rodzaj butów medycznych, które są używane przez ludzi w pracy na przykład w szpitalach, przychodniach zdrowia, salonach fryzjerskich, salonach kosmetycznych. Zapewniają właściwą cyrkulację powietrza, nie powodują odparzania stóp otarć ani odcisków.
Specjalnie zaprojektowane wkładki utrzymują stopy we właściwym miejscu. Są wykonywane z najwyższej jakości surowców. Nie uciskają stóp i dzięki temu przepływ krwi w naczyniach krwionośnych jest prawidłowy, co z kolei przekłada się na dobrą kondycję żył i całych nóg w przyszłości.
Klapki medyczne damskie
Zapewniają bardzo dużą wygodę podczas użytkowania oraz zapewniają stały przepływ powietrza. Są lekkie i oczywiście odpowiednio wyprofilowane. Do wyboru jest kilka fasonów od klapek z zabudowanymi przodami, poprzez takie które mają wycięcie na palce a kończąc na klapkach z klamrami do regulowania i dopasowania odpowiedniej szerokości. Dodatkowo specjalnie z myślą o paniach produkowane są klapki w różnych kolorach oraz wzorach, wszystko po to, aby obuwie medyczne nie kojarzyło się tylko właśnie ze „szpitalnymi butami”ale aby każda kobieta mogła wyglądać modnie mając na nogach nawet buty medyczne.
Obuwie medyczne męskie
Dzielimy na kilka fasonów takich jak klapki, chodaki czy sandały oraz półbuty wiązane. Bez względu na jaki rodzaj panowie się zdecydują, zawsze mogą liczyć na komfort użytkowania oraz odpowiednie ułożenie stopy we właściwym miejscu. Wkładki profilowane z dodatkiem włókna węglowego mają działanie antybakteryjne a materiały z których zostały wyprodukowane zapewniają odpowiednie przepuszczanie powietrza przez co stopy nie pocą się. Antypoślizgowe podeszwy gwarantują bezpieczeństwo i wygodę w pracy. Oczywiście z myślą mężczyznach również producenci projektują buty w różnych kolorach oraz fasonach, aby mogli nosić obuwie zdrowotne również na co dzień i łączyć je z różnymi stylami ubioru.
Baleriny medyczne
Idealne obuwie dla pań, które nie są zwolenniczkami klapek czy chodaków. Zaprojektowane z najwyższej jakości materiałów oddychających, ponieważ są to buty zabudowane, więc cyrkulacja powietrza odbywa się poprzez tworzywo z jakiego zostały wykonane.
Również w tym przypadku specjalnie zaprojektowana wkładka utrzymuje stabilność stopy, więc stawy również są w prawidłowym ułożeniu a w takiej sytuacji kręgosłup jest odciążony i całego sylwetka ma właściwą postawę. Nic nie uciska i każda część ciała pracuje prawidłowo. Baleriny medyczne równie dobrze sprawdzą jako obuwie robocze oraz buty do użytku codziennego.
Jak dbać o buty medyczne?
Aby nasze buty medyczne służyły nam długo i cały czas wyglądały jak nowe trzeba o nie odpowiednio zadbać. Czyszczenie zawsze powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta. Jeżeli otrzymamy informację że obuwie możemy wyprać w pralce, to róbmy to, ale pamiętajmy o odpowiednim programie. Do ręcznego czyszczenia używajmy ciepłej wody, specjalnych środków przeznaczonych do czyszczenia butów, ewentualnie delikatnych detergentów, miękkiej szmatki lub szczoteczki z miękkim włosiem. Po dokładnym usunięciu zabrudzeń, wytrzyjmy do sucha aby obuwie dobrze wyschło. Oczywiście najistotniejsze jest utrzymanie w czystości wnętrza butów, prawidłowe wyczyszczenie wkładki oraz dezynfekcja są podstawą odpowiedniego użytkowania. Wkładki czyścimy zawsze za pomocą środków przeznaczonych do właściwego materiału z jakiego są wykonane. Kiedy wkładki są również czyste, to użyjmy środka antybakteryjnego. Po wykonaniu tych wszystkich czynności nasze obuwie jest gotowe do dalszego noszenia.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie obuwia medycznego?
Najważniejszą rzeczą przy zakupie obuwia zdrowotnego jest wybór sprawdzonego producenta. Jeżeli to jest pierwszy zakup tego typu obuwia, to szukajmy informacji w internecie, czytajmy opinie, pytajmy sprzedawców. Jeżeli mamy możliwość, to najlepiej jeżeli osobiście wybierzemy się do stacjonarnego sklepu z obuwiem medycznym. Będzie nam z pewnością dużo łatwiej zdecydować się na dany model, jeżeli będziemy mieć możliwość dotknięcia butów, zmierzenia czy porozmawiania z profesjonalnym sprzedawcą twarzą w twarz. Kolejną istotną sprawą jest dobór odpowiedniego rozmiaru.
Jeżeli zamierzamy używać tegoż obuwia w pracy, to na zakupy wybierzmy się po południu, ponieważ stopy po całym dniu chodzenia będą na pewno opuchnięte, co powinno rzutować na wybór właściwej numeracji. Jeżeli kupimy buty rano mierząc je na wypoczętą stopę, to może się okazać, że po południu, gdy będziemy kończyć nasz dzień w pracy, obuwie może nas uciskać bądź ocierać, gdyż opuchnięta stopa nie będzie miała odpowiedniej ilości miejsca wewnątrz. Pamiętajmy również aby dokładnie wizualnie sprawdzić wykonanie oraz wykończenie butów.
Sprawdzajmy szwy, oznaczenia, materiał z jakiego są wykonane, to co zobaczymy da nam odpowiedź na pytanie czy obuwie wykonane jest solidnie i z dbałością o szczegóły. Następnie obejrzyjmy podeszwę, to jest bardzo ważne, ponieważ buty zdrowotne dobrej jakości charakteryzują się antypoślizgowymi podeszwami (chodzi o nasze bezpieczeństwo). Na koniec zapoznajmy się ze sposobem czyszczenia, zależy nam przecież na tym aby konserwacja przebiegała szybko i sprawnie i abyśmy nie musieli używać kilku różnego rodzaju środków do pielęgnacji oraz impregnacji.
Buty medyczne – podsumowanie
Biorąc pod uwagę powyższe informacje, możemy śmiało powiedzieć, iż obuwie zdrowotne nie ma żadnych wad (no może jedną…nie ma fasonu szpilek)
Po pierwsze nie ulega wątpliwości fakt, że jest to obuwie bardzo wygodne utrzymujące stabilność stóp, skonstruowane po to, aby poprawiać komfort chodzenia, oraz zmniejszać ból podczas przemieszczania się( jeżeli taki pojawia się i to bez względu na przyczynę).
Po drugie materiały których producenci używają do produkcji zawsze są najwyższej jakości, więc buty medyczne charakteryzują się doskonałą wentylacją, a przez to nie wchłaniają wilgoci, ponieważ po prostu stopy się nie pocą. Dodatkowo coraz częściej dodaje się do materiałów specjalnych substancji antybakteryjnych, które już podczas chodzenia utrzymują higieniczne warunki w środku butów.
Po trzecie obuwie zdrowotne posiada antypoślizgowe podeszwy, więc decydując się na noszenie tego typu obuwia w pracy, możemy śmiało stawiać kroki, ponieważ nie grozi nam upadek poprzez poślizgnięcie się.
Po czwarte producenci coraz częściej zwracają uwagę również na wygląd obuwia, kierując się na przykład kolorystyką jaka obowiązuje w danym sezonie, więc bez problemu każdy dla siebie znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Wybór jest naprawdę ogromny. Jeżeli niektórzy nadal podchodzą sceptycznie do tematu obuwia medycznego, to najlepszym rozwiązaniem aby rozwiać wszelkie wątpliwości będzie zakup jednej pary, po to aby przetestować i wydać obiektywną opinię.