Zawód weterynarza jest niewątpliwie wymagającym zajęciem obarczonym dużą odpowiedzialnością. Weterynarze są odpowiedzialni za diagnozowanie, leczenie i zapobieganie chorobom zwierząt. Wielu ludzi decyduje się na karierę w tej profesji ze względu na pasję i miłość do uroczych czworonogów. Niewątpliwie, każde uratowane stworzenie napawa ogromną dumą i motywuje do dalszego działania. Każdy, kto myśli o pracy tego typu musi zdawać sobie sprawę, że kariera ta wymaga wiele wyrzeczeń i wysiłku.
Jak zatem zostać weterynarzem? Przedstawimy dziś porady dotyczące wyboru odpowiedniego kierunku kształcenia oraz wskazówki związane ze zdobyciem doświadczenia w branży. Gorąco zachęcamy do lektury!
Wybór odpowiedniej drogi kształcenia
Planując karierę w weterynarii warto kształcić się w konkretnych dziedzinach już na etapie szkoły średniej. Pierwszym krokiem może być wybór liceum ogólnokształcące o profilu biologiczno-chemicznym. Nie da się ukryć, że zagadnienia związane z obiema dziedzinami są absolutnie fundamentalne w tym zawodzie. Inną opcją jest też technikum weterynaryjne. W takiej szkole oprócz podstawowych zagadnień z przedmiotów ścisłych uczeń posiądzie też praktyczne umiejętności związane z opieką nad zwierzętami.
Warto dodać, że weterynaria jest trzecim (obok medycyny i stomatologii) zawodem lekarskim. Nauka wyższego szczebla na tym kierunku trwa 5,5 roku i wymaga ogromnego zaangażowania. W toku nauczania student zgłębia wiedzę nie tylko z zakresu anatomii, ale i genetyki i biofizyki. Obowiązkowym przedmiotem okazuje się też łacina czy etyka zawodowa. Nie warto łudzić się, że przyswajanie wiedzy skończy się na sesji egzaminacyjnej. Co jakiś czas organizowane są praktyki wakacyjne. Te jednak zazwyczaj przynoszą studentom wiele radości i dają zew motywacji do nauki w kolejnym semestrze.
Dyplom… i co dalej?
Absolwent kierunku weterynarii uzyskuje tytuł zawodowy. Nie jest to jednak równoznaczne z uzyskaniem praw do wykonywania zawodu. Aby takowe otrzymać, delikwent musi złożyć wniosek do okręgowej rady lekarsko-weterynaryjnej. Składa też przysięgę, która łączy się z kodeksem etyki.
Warto pamiętać, że studia nie posiadają specjalizacji. Nic straconego, bo już po około dwóch latach możemy się kształcić dalej. Jednymi z najciekawszych dziedzin do wyboru jest radiologia, chirurgia, czy chociażby prewencja weterynaryjna.
Weterynarz może pracować w gabinetach i lecznicach dla zwierząt. Niewiele osób wie, że miejsca pracy oferują też ubojnie, fermy hodowlane, inspektoriaty oraz placówki naukowo-badawcze.
Czym odznacza się dobry weterynarz?
Niewątpliwie, istnieją pewne predyspozycje i cechy, które ułatwiają pracę w gabinecie weterynaryjnym. Niektóre z nich decydują nawet o jakości opieki nad chorymi zwierzętami.
Dobry weterynarz to ten, który pała miłością do zwierząt, troszczy się o ich dobre samopoczucie i robi wszystko, aby pozbawić je ewentualnego dyskomfortu.
Kompetentny lekarz musi posiadać obszerną wiedzę i doświadczenie, które pozwoli mu na wykonywanie swoich obowiązków. Powinien mieć również odpowiednie umiejętności i zdolności do zarządzania swoim czasem i zadaniami, a także wiedzieć jak współpracować z pacjentami i ich właścicielami. Aspekty komunikacyjne odgrywają tu niemałą rolę. Niekiedy to właśnie ludźmi targają większe emocję niż wystraszonymi czworonogami.
Weterynarz musi wykazywać się dokładnością i starannością w trakcie wykonywania procedur. Niemniej ważny jest zmysł organizacji czasu – niektóre przypadki wymagają natychmiastowej operacji. Kandydat na stanowisko w lecznicy powinien wypracować sobie system, który pozwoli mu na efektywne monitorowanie postępów w leczeniu. Ogromnie istotne okazuje się też zaangażowanie w pracę oraz otwartość na nowe technologie i metody leczenia. Urodzony weterynarz nie ulega presji oraz zachowuje zimną krew w stresowych sytuacjach.
Jak przygotować się do pracy w gabinecie weterynaryjnym?
Praca w gabinecie weterynaryjnym nie należy do najłatwiejszych. Wymaga ruchu i długiego przebywania w pozycji stojącej. Weterynarz przygotowując się do dyżuru powinien zadbać przede wszystkim o swój własny komfort. Jedynie dobre samopoczucie pozwoli mu maksymalnie skupić się na wykonywanych obowiązkach i dobrze zaopiekować się chorymi zwierzakami.
Dzień należy rozpocząć od wybrania odpowiedniego stroju do pracy. Warto postawić na sprawdzony zestaw odzieży: bluzy medycznej i wygodnych spodni. Przy wyborze tych elementów warto zwracać uwagę na:
- Materiał – musi być wytrzymały i przystosowany do prania w pralce. Praca w lecznicy weterynaryjnej często wiąże się z zabrudzeniami i różnego rodzaju plamami. Szybkie czyszczenie i suszenie okazuje się w tym przypadku niezwykle istotne. Ponadto, wysokiej jakości odzież medyczna umożliwia efektywną pracę w każdej temperaturze. Warto postawić na standardową mieszankę bawełny i poliestru.
- Kieszenie – obowiązkowy element bluzy medycznej. Zawsze warto mieć pod ręką długopis, ważny klucz czy chociażby podstawowe narzędzia do pracy ze zwierzętami. Kieszenie okazują się niezwykle przydatne szczególnie w godzinach szczytu oraz przy ciężkich przypadkach, gdzie każda minuta jest na wagę złota. Wiele kompletów odzieży dla weterynarza zawiera dodatkowo przypinki umożliwiające stałe noszenie identyfikatora.
- Dobre dopasowanie – w gabinecie weterynaryjnym nie ma mowy o źle dopasowanym stroju, który krępuje ruchy i uniemożliwia wykonywanie niektórych procedur medycznych. Zarówno zbyt obcisły, jak i zbyt luźny komplet odzieży medycznej może negatywnie wpływać na pracę weterynarza.
Niemniej ważny jest też wybór fartucha medycznego. To właśnie dzięki niemu weterynarz ma pewność, że podczas wykonywania zabiegu nie przeniesie z odzieży żadnych drobnoustrojów i nie zabrudzi własnego ubrania. Warto zadbać też o przygotowanie zbilansowanego posiłku, który da nam siłę do pracy przez cały dzień. Można śmiało zaopatrzyć się też w proteinowe batony energetyczne czy chociażby owoce.
Podsumowując…
Aby zostać weterynarzem, należy ukończyć studia magisterskie w dziedzinie weterynarii. Edukacja tego typu okazuje się dość wymagająca. Po ukończeniu nauki należy przejść staż i uzyskać prawa do wykonywania zawodu. Następnie można ubiegać się o specjalizacje w konkretnej dziedzinie.
Praca weterynarza jest niezwykle inspirująca. Codziennie stawia nowe wyzwania i nie toleruje rutyny. To niewątpliwie piękny zawód – wykonywany z pasją i miłością daje ogromną satysfakcję każdego dnia.