Nie ulega wątpliwości, że choroby psychiczne są szeroko rozpowszechnione w społeczeństwie. Szacuje się, że kilkaset milionów nastolatków i dorosłych na świecie cierpi na jakąś formę zaburzeń, choć ich stopień i rodzaj mogą się różnić. Osoby te mają trudności w wykonywaniu codziennych obowiązków. Wiele z nich nie jest w stanie utrzymać koncentracji, doświadcza urojeń lub wpada w stany manii lub depresji. Chorzy wymagają fachowej opieki i stałego wsparcia. Rola specjalistów w tej dziedzinie okazuje się niezwykle istotna. Jak zostać lekarzem psychiatrą? Jak wygląda dzień pracy na oddziale i jak się do niego odpowiednio przygotować?
Psychiatra a psycholog
Słowo psychiatra jest często używane zamiennie ze słowem psycholog. Należy pamiętać jednak, że są to dwie, osobne profesje.
Główną różnicą między nimi jest fakt, że psychiatra może wykonywać procedury medyczne; w tym leczenie farmakologiczne. Osoba na tym stanowisku jest uprawniona do wydawania recept na wymagane leki. Lekarz ten specjalizuje się zarówno w diagnozowaniu, jak i w leczeniu chorób psychicznych. Psychiatra przeprowadza wywiady, dokonuje oceny diagnostycznej, a także opracowuje plany terapeutyczne. Musi też bezwzględnie ukończyć studia medyczne i przejść szkolenia z szerokiego zakresu.
Psycholog z kolei specjalizuje się w rozumieniu zachowania człowieka, zajmuje się badaniem ludzi wyjaśniając przy tym procesy zachodzące w ich umyśle. Psychologowie często współpracują z psychiatrami i wspólnie dobierają skuteczne metody leczenia.
Studia lekarskie – czy to wystarczy?
Jak już wspomnieliśmy, psychiatria jest karierą medyczną, której nadrzędnym wymogiem jest ukończenie studiów o tym kierunku. Edukacja ta trwa aż 6 lat i wymaga ogromnego zaangażowania oraz samozaparcia. Okazuje się jednak, że sama nauka na wydziale lekarskim nie wystarcza.. Przyszły psychiatra musi zdać egzamin państwowy, który daje uprawnienia do rozpoczęcia specjalizacji. Ta z kolei trwa kolejne kilka lat i obejmuje zajęcia teoretyczne oraz staż w wyznaczonej placówce. Finalnie kandydat przystępuje do kolejnego egzaminu, który (zaliczony pozytywnie) dopiero daje prawo do wykonywania zawodu.
Ciemne i jasne strony zawodu psychiatry
Zawód psychiatry, jak każdy inny ma swoje wady i zalety. Niewątpliwie, jest to ciężka praca, która wymaga ciągłego samodoskonalenia i dokształcania. Osoby na tym stanowisku narażone są na wysoki poziom stresu. Spoczywa na nich odpowiedzialność za kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu pacjentów o różnych problemach psychicznych, niekiedy bardzo poważnych. Ponadto są też obciążone emocjonalnie. Codziennie radzą sobie z trudnymi przypadkami, traumami i bolesnymi historiami. Ponadto psychiatra regularnie dokonuje bardzo skomplikowanej oceny psychiki ludzkiej. Wdrożone leczenie często wymaga zmian, a postawiona diagnoza w wielu przypadkach okazuje się błędna. Dla ambitnego, szczególnie młodego lekarza może być to niezwykle frustrujące.
Niemniej jednak istnieją też jasne strony psychiatrii, dzięki którym co roku miliony ludzi decyduje się na podjęcie nauki w tej dziedzinie. Lekarze tego typu stale pomagają ludziom i mają realny wpływ na funkcjonowanie oraz jakość życia. Każdy wyleczony pacjent jest źródłem radości oraz ogromnej satysfakcji. Ponadto, osoby na tym stanowisku mają okazję poznać różne przypadku oraz stale poszerzać swoją wiedzę i umiejętności. Mogą też systematycznie uczestniczyć w badaniach naukowych dotyczących ludzkiej psychiki. Warto dodać, że wybór specjalizacji w tym kierunku jest ogromny i umożliwia pracę w wielu interesujących obszarach. Godziny pracy okazują się elastyczne, mnóstwo sesji można przeprowadzić online, a zarobki psychiatry są bardzo wysokie.
Dzień z życia psychiatry
Psychiatrzy mogą prowadzić własną praktykę, ale z reguły pracują w szpitalach. Dyżur w placówce specjalistycznej różni się w zależności od miejsca i może obejmować pracę na nawet kilku oddziałach.
Obowiązki lekarza zaczynają się zazwyczaj już wcześnie rano. Wtedy to, psychiatra przegląda dokumentacje i przygotowuje się na do spotkania z pacjentami. Obowiązkowo zakłada też odzież medyczną – wygodną bluzę i spodnie. Strój ma zapewnić komfort podczas długich godzin wypełniania swoich obowiązków. Nie można zapomnieć też o fartuchu lekarskim, który stał się symbolem osób pracujących na tym stanowisku. Dodatkowym atutem tego rozwiązania są wszyte kieszenie – tych nigdy za wiele.
Pobyt w szpitalu wiąże się z ogromną ilością papierów do wypełnienia. Podstawione dokumenty obejmują zarówno karty medyczne, jak i wypisy i upoważnienia. Pobyt na oddziale zamkniętym oznacza kontakt z ciężko chorymi ludźmi, zazwyczaj na psychotropach i innych silnych środkach farmakologicznych. Oddział otwarty wygląda nieco inaczej. Pacjenci są tu w lepszej formie i nie wymagają ciągłego monitorowania. Psychiatra regularnie kontroluje postępy w leczeniu i sprawdza czy wdrożone środki przynoszą oczekiwane skutki.
Samodoskonalenie i ogromna satysfakcja
Jak widać, droga do otrzymania tytułu psychiatry jest długa i wymaga ciężkiej pracy oraz poświęcenia. Okazuje się jednak, że satysfakcja wynikająca z pomagania ludziom może przysłonić wszystkie wady tej profesji. Psychiatra ma realny wpływ na jakość życia pacjentów z chorobami psychicznymi i może uratować wiele ludzkich istnień. Dzięki zgłębianiu wiedzy i rozwijaniu umiejętności osoba zainteresowana zawodem może stać się ekspertem w swojej dziedzinie.