Wszystkie osoby mające w pracy kontakt z patogenami doskonale wiedzą jak ważne jest zachowanie zasad bezpieczeństwa, czyli między innymi noszenie odzieży ochronnej. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko przeniesienia drobnoustrojów z miejsca pracy do środowiska zewnętrznego i domu. Lekarze, dentyści, weterynarze oraz kosmetyczki to osoby, które codziennie są narażone na styczność z bakteriami, wirusami oraz krwią, dlatego muszą posiadać odpowiednie ubrania, które będą ich chronić. Drobnoustroje mają niezwykłą zdolność do przetrwania na ubraniach oraz butach w związku z tym tak ważne jest zmienianie codziennie odzieży i pranie jej w wysokich temperaturach, aby pozbyć się patogenów. Ponad to mnóstwo osób podczas wykonywania swojej pracy jest narażona na działanie różnych, szkodliwych substancji i zadaniem odzieży ochronnej jest zapobieganie uszkodzeniom ciała pracowników.

Fartuchy medyczne dla kogo?

Ubrania ochronne są wymagane w wielu profesjach. Jednak najczęściej fartuchy kojarzą się nam z lekarzami oraz pielęgniarkami. Słynny biały kitel praktycznie przeszedł już do historii, albowiem zastąpiły go modne, komfortowe i niezwykle nowoczesne ubrania medyczne. Medycy noszą ubrania ochronne ze względu na wysoką możliwość zakażenia się drobnoustrojami od pacjentów oraz przeniesienia ich z jednego chorego na innego.

Każdy lekarz powinien mieć co najmniej kilka fartuchów, aby codziennie ubierać do pracy świeży oraz mieć jeden w zapasie, gdyby w ciągu dnia ubranie mocno się zabrudziło i trzeba byłoby je wymienić. Również lekarze weterynarii muszą nosić fartuchy w pracy, ponieważ zwierzętom bardzo często zdarza się oddać mocz, kał lub zwymiotować na weterynarza. Wiele chorób może się przenosić poprzez kontakt z wydalinami chorego czworonoga zarówno na lekarza, jak i innych pacjentów. Dlatego tak istotne jest pilnowanie czystości odzieży ochronnej i regularne wymienianie jej podczas pracy.

Fartuch laboratoryjny

Kolejną grupą, która koniecznie musi nosić w pracy fartuchy są laboranci. Osoby, które pracują przy substancjach chemicznych są narażone na ich szkodliwe działanie. Wiele środków, których używa się w pracy w laboratorium ma właściwości żrące i po kontakcie ze skórą może prowadzić do poważnych obrażeń. Inne substancje mogą mieć działanie teratogenne, rakotwórcze czy po prostu powodować zmiany alergiczne między innymi pokrzywkę.

Z tej przyczyny pracownicy laboratoriów muszą nosić fartuchy a w dodatku koniecznie z długim rękawem, aby w razie wypadku osłonić ręce i resztę ciała przed kontaktem z niepożądaną substancją czynną. Istnieją również laboratoria, gdzie bada się próbki materiałów biologicznych pobranych od ludzi oraz zwierząt. Również w tym przypadku fartuch laboratoryjny jest niezbędny do ochrony przed bakteriami, wirusami oraz pasożytami, które mogą znajdować się w kale, moczu oraz krwi. Fartuch powinien być wygodny, ponieważ osoby, które korzystają z odzieży ochronnej zwykle chodzą w niej przez cały dzień pracy. Poza tym zbyt luźne lub za małe ubranie nie będzie skutecznie chronić przed czynnikami zagrażającymi zdrowiu pracownika.

Ubrania powinny mieć kieszenie, aby można było w nich przechowywać na przykład długopis do robienia notatek z pomiarów czy telefon komórkowy, który zawsze warto mieć pod ręką.

Fartuch kosmetyczny

Panie, które na co dzień zajmują się upiększaniem klientek oraz klientów również powinny nosić w pracy odzież ochronną. Przede wszystkim dlatego, że tak jak przedstawiciele zawodów medycznych tak i kosmetyczki są narażone na przykład na kontakt z krwią podczas niektórych zabiegów. Wstrzykiwanie kwasu kiełbasianego tak zwany botox wiąże się z przerwaniem ciągłości powłok skórnych, dlatego konieczne jest noszenie rękawiczek oraz fartuchów. Oprócz tego wiele produktów używanych do manicure i pedicure czy też do malowania twarzy to substancje, które są trudno zmywalne z ubrań, dlatego noszenie własnej odzieży może doprowadzić do jej zniszczenia. W pośpiechu nie trudno o wylanie na bluzkę lakieru do paznokci, albo olejku na twarz a takie plamy naprawdę trudno doczyścić. Ponad to osoba nosząca fartuszek kosmetyczny wygląda profesjonalnie i na pewno nie zostanie pomylona na przykład z klientem. Dlatego warto zainwestować w odzież ochronną.

Fartuch fryzjerski

Styliści fryzur są osobami, które potrzebują odzieży ochronnej tak samo jak kosmetyczki. Po pierwsze, fryzjerzy nie powinni pracować we własnych ubraniach ze względu na to, że podczas golenia czy strzyżenia włosy wbijają się w ubrania i mogą powodować duży dyskomfort w trakcie pracy. Z tego samego powodu klienci salonów fryzjerskich dostają okrycia na tułów, aby podczas skracania włosów nie spadały one na ubrania i nie powodowały drapania oraz świądu skóry.

Ponad to fryzjerzy mają do czynienia z farbami do włosów, utleniaczami i tym podobnymi substancjami. Mogą one nie tylko zniszczyć ubranie tak, że nie będzie się dało go uratować, ale też w kontakcie ze skórą te środki mogą wywoływać alergię, jeśli osoba jest uczulona na któryś ze składników farby. Dlatego najlepiej nosić odzież ochronną przez cały dzień pracy, aby nie narazić się na wspomniane niedogodności. Niektóre fartuchy dla fryzjerów są wyposażone w specjalne kieszonki przeznaczone na poszczególne rodzaje nożyczek. To zdecydowanie przyspiesza i ułatwia pracę.

Odzież ochronna jest nieodłącznym elementem wielu profesji.

Pozwala na zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas pracy, gdzie osoby wykonujące dany zawód są narażone na patogeny czy szkodliwe substancje. Oprócz tego fartuch od zawsze kojarzy się z prestiżem oraz specjalizacją, dlatego podnosi rangę wykonywanych przez pracowników czynności.

Dawniej nie było dużego wyboru i zarówno lekarze, jak i pracownicy laboratoriów czy fryzjerzy używali białych, długich fartuchów, które nie były zbyt wygodne i nie prezentowały się okazale. W tej chwili oferta odzieży ochronnej jest naprawdę bogata w przeróżne modele i wzory. Wiele firm oferuje szyte na miarę ubrania, na których można też umieścić logo zakładu pracy. Niektóre fartuchy są naprawdę zadziwiająco piękne i przyjazne dla oczu. To jest niezwykle istotne szczególnie dla lekarzy czy pielęgniarek, którzy pracują z dziećmi.

Udowodniono naukowo, że maluchy znacznie chętniej nawiązują kontakt z personelem medycznym ubranym w wesołe fartuchy z postaciami z bajek, aniżeli z medykami, którzy chodzą w tradycyjnych, białych kitlach. Nawet weterynarze od jakiegoś czasu decydują się na kreacje nawiązujące do ich profesji co ułatwia przełamanie barier z niektórymi właścicielami zwierząt.

Schludna bluza medyczna to atrybut każdego szanującego się przedstawiciela zawodów medycznych oraz fryzjerów i kosmetyczek. Jednak oprócz wyglądu ubranie powinno być funkcjonalne, ponieważ wiele osób spędza w fartuchach po kilka a nawet czasami po kilkanaście godzin dziennie. Dlatego producenci do tradycyjnej bawełnianej odzieży dodają czasami spandex, który powoduje, że bluzy oraz spodnie medyczne są bardziej rozciągliwe.

Ponad to istnieją specjalne kroje na przykład z wcięciem w talii. W takich ubraniach łatwiej pracuje się przedstawicielkom płci pięknej. Panowie również mogą liczyć na modele przygotowane z myślą o mężczyznach, aby mogli wykonywać pełen zakres nieskrępowanych ruchów podczas pracy. Fartuchy medyczne muszą spełnić indywidualne potrzeby konkretnych pracowników, ale oprócz tego zrealizować wszystkie założenia odzieży ochronnej, aby realnie wpływać na jakość świadczonych przez lekarzy, weterynarzy, pielęgniarki, kosmetyczki i fryzjerów usług.

Wczytywanie...